Konak Dondurma

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Konak (@konakdondurma)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Konak (@konakdondurma)’in paylaştığı bir gönderi ()

Subaşı Çiftliği

Zengin tarihi bereketli toprakları ve bol oksijenli havası ile Elmalı ve 150 yılı aşkın yaşanmışlıkları ile Osmanlı Konağı’nın ev sahipliğinde oluşan markamız Elmalı Konak’ın hikayesi, 2011 yılında firmamızın küçükbaş süt hayvancılığı yatırımı yapma kararı ile başlıyor. Bu serüvene girerkenki amacımız anne sütüne en yakın süt olan keçi sütünü, en doğru şekilde kullanıp en kaliteli ürünleri üretebilmekti. Dünyanın en kaliteli dondurmalarının keçi sütünden yapılanlar olduğunun farkına varıp bu alana yoğunlaştık.

Keçi sütü yapısı gereği süt yağını bünyesinde homojen olarak bulundurduğu için, dondurmaların en büyük yapı kusuru olan buz kristalleri oluşumunu ortadan kaldırıyor ve diğer sütlerde bulunan karoten, keçi sütünde direk A vitamini olarak bulunuyor. Lezzet açısından da büyük avantajı da keçi sütünün kendine has tat ve rahiyası da en önemli özelliği. Keçi sütü denince bazılarımızın sütün tadı ve kokusu ile ilgili pek de hoş olmayan anılarımız olabilir. Bunun sebebi keçilerin beslenme şekli, süt sağma ve saklama koşullarının çok özenli ve titiz bir şekilde ele alınmamasından kaynaklanır. Bu işlemler keçi sütünde, inek sütüne göre çok daha özenli yapılmalıdır ki, keçi sütüyle ilgili ön yargılar değişebilsin. Bizim ürünlerimizi özel kılan şeylerin başında tamamen kendi ürettiğimiz sütü kullanıyor olmamız gelir. El değmeden tam dezenfekte edilmiş ortamda sağılan sütler, kapalı sistemde soğutma tankına gelip soğutulduktan sonra, yine kapalı sistemde mandıramızın içine gelerek ürüne çevrilir. Bu sütün, dış etkenlerden kaynaklanan koku ve bakterilerden korunmasını sağlar.

Lezzet ve Kalitenin Hikayesi

Dondurma serüvenimize çiftçi bir aileden gelen, akışkanlar mekaniği fena olmayan bir mühendis olarak önce Türkiye’de danışmanlık alarak başladım, ardından İtalya’da kurslara katılarak bilgilerimizi artırdık. Kuru maddesi yüksek Türk tipi dondurma yapımıyla başlayıp, uzun zaman denemelerin ardından, İtalyan ve Türk dondurmalarının özelliklerini barındıran kendimize özgü dondurmalarımızın ve sorbelerimizin lezzet açısından bizi tatmin eden formüllerini oluşturduk. Üretim yaptığımız bölge itibariyle meyvenin en iyisine çok rahat ulaşabiliyoruz. Sütümüzün kalitesini en üst düzeyde tutmak elimizde. Taze ve kaliteli keçi sütü, gerçek meyveler, salebin en iyisi doğru formülde birleşince ürün de çok kaliteli oluyor. Yeri geliyor çok iyi kalitede fıstık bulamadığımız için fıstıklı dondurma, istediğimiz lezzet ve kokuda muz ve çilek olmadığında, muz ya da çilekli dondurmamız yok diyebiliyoruz. Dondurmalarımızda şeker türevleri ve bitkisel yağ kullanmayıp, doğal stevia şekeri, elma şekeri, pancar şekeri, taze süt kaymağı, prebiyotik lif gibi ürünler kullanıyoruz. Aynı zamanda kullanılan süt % 100 keçi sütü olduğu için inek sütü alerjisi olan, diyabetli veya diyet yapan müşterilerimiz için de ürün sunmuş oluyoruz. Dondurmamızda kullandığımız sağlıklı ürünler ve prensip olarak sağlığı ön planda tutmamız, bazı doktor müşterilerimizin dikkatini çekti. Bize yeni yolların açılmasına vesile oldular , Elmalı Konak markası altında çiftliğimizin ve mandıramızın ürünlerini dükkanlarımızda sunmaya başladık.

Dondurmacılıkta rakipsiz olabilecek kadar emek verdiğimizi söylemek yanlış olmaz; kullanılan sütün her damlasını kendi üreten, içine giren her ürünün en iyisini araştırıp bulan, ürünün kalitesi konusunda maliyeti arka planda tutup, ürünün lezzeti kadar hijyen ve sağlıklı olmasına özen gösteren kaç firma vardır ki?